Poola-Eesti Klubi Pro Polonia
Header

Näitus “Poola-Eesti suhted 1918-1939: kajastusi Eesti arhiivivaramus”

veebruar 21st, 2018 | Posted by Triina Utt in Uncategorized

Kuni juunikuu keskpaigani saab Eesti Ajaloomuuseumi filiaalis Eesti Filmimuuseumis vaadata näitust, mis on pühendatud Poola ja Eesti vahelistele suhetele sõdadevahelisel ajal; selle näituse on PV Tallinna Suursaatkonna tellimusel koostanud Eesti Riigiarhiiv.

Näitus dokumenteerib kahepoolsete suhete arengut sõdadevahelisel ajal eri aspektides: poliitilisest, sõjalisest, majanduslikust ja ühiskondlikust aspektist. Oluliseks osaks olid kahe riigi diplomaatilised suhted, mida kajastab eelkõige näitusega kaasaskäiv, Poola teemasid kajastavate Eesti filmikroonikate esitlus aastatest 1918-1939.

Kroonikafilmid restaureeriti ja digitaliseeriti PV Tallinna Suursaatkonna algatusel ning tema vahenditest. Ekspositsiooni autoriks on arhivaar Tiit Noormets. Graafilise kujunduse valmistas Einike Leppik. Filmikroonikate valimise ja tekstide toimetamise, digieerimise ning materjalide montaaži eest vastutasid Lea Tegelmann ja Õie Kukk. Nii arhiivifotod kui ka filmikroonikad on varustatud tekstikommentaaridega 3 keeleversioonis – eesti, poola ja inglise.

Lisaks sellele on näituseprojekti osaks veel autor Zdzisław Czermański aastatest 1914.-1935. pärinevate marssal J. Piłsudski 13 originaalportree koopiate näitus, mis on 1935. a. valmistatud J. Przeworski trükikojas. Need marssal E. Rydz-Śmigły allkirjadega portreed kingiti tõenäoliselt ühe kõrgel tasemel toimunud visiidi ajal August Pulstile, tunnustamaks tema venna Mihkel Pulsti teeneid Poola sõjas bolševike vastu. 2014. a. avastati need juhuslikult ühest Tallinna villast ning PV Suursaatkond ostis nad ära ja laskis restaureerida.

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Responses are currently closed, but you can trackback.