Poola-Eesti Klubi Pro Polonia
Header

Krakówi jõulusõim esindab Poolat rahvusvahelisel näitusel “Jõulusõimede Tänav”

detsember 8th, 2016 | Posted by Triina Utt in Uncategorized
Väljapandud Maciej Moszewi meistriteos on Poola Saatkonna kogus alates 2002 aastast.
 Tallinna vanalinna Ladina kvartalis saab advendi- ja jõuluajal näha jõulusõimi nii Eestist kui välismaalt. Poolat esindavad Krakowi jõulusõimed on traditsiooni kohaselt selle näituse “rosinaks”.

6. detsembril kell 16.00 avati Tallinna vanalinnas asuvas Ladina kvartalis, mille alal asub ka Poola Vabariigi Suursaatkond, jõulusõimede näitus. Lisakskoolides ja kogudustes valmistatud sõimedele saab näha ka uhket lossikujulist Krakowi jõulusõime (Vene tn. 5), Prantsuse Provance’i jõulusõime, ka Leedu, Itaalia ning Tallinna Ukraina Kultuurikeskuses valmistatud jõulusõimi. Samuti eesti jõulusõimemeistrite kätetööd. Jõulusõimed on välja pandud Vene, Munga ja Apteegi tänava kohvikute, poodide, käsitöökodade ja koolimajade ning Õpetajate Majaakendele, kokku võtab väljapanek enda alla ligi nelikümmend akent. Tallinna kommunaalamet ja Kadrioru park on lisanud tänavale pidulikkust kuuskede ja valgusinstallatsioonidega.

Näitus jääb avatuks 16. jaanuarini 2017.

KRAKÓWI JÕULUSÕIM

Poolat esindav peaeksponaat on meister Maciej Moszewi valmistatud jõulusõim. Aastal 2001 sai ta Krakówi  jõulusõimede konkursil II koha ja aastast 2002 kuulub see meistriteos Poola Vabariigi Tallinna Suursaatkonna jõulusõimede kollektsiooni. 

Krakówi jõulusõime omapäraks on selle koostiselementide sarnasus Krakówi kõige tuntuma kiriku – Püha Neitsi Maarja basiilika arhitektuuriga. Maarja kirik kaunistab Krakówi turuplatsi juba alates 13. sajandist. Krakówi jõulusõimedest leiame teisigi vanalinna meenutavaid elemente.

Õpetajate Maja aknale väljapandud jõulusõim on ehitatud kartongiga kaetud puitkonstruktsioonile. Sõime seinad ja detailid on ülekleebitud värviliste paberitega ning kaunistatud kirevate pärlikestega – see on erakordselt peen ja vaevanõudev töö. Jõulusõim on ülesehituselt mitmetasandiline: kõige all näeme Krakówi rahvariides nukukesi ja stiliseeritud tatari ratsaväelast Lajkonikut, kes meenutab 13. sajandist pärit Poola legendi Krakówi linna kaitsmisest mongolite rüüsteretkede vastu. Peateemat kujutav stseen – Jeesuslaps sõimes ja Neitsi Maarja ning Püha Joosep teda imetlemas, kolm kuningat austamas ja karjased kummardamas – on alati olnud asetatud nn. piano nobile korrusele. Sajanditega lisandus jõulusõime ka teisi tegelasi: eesli, lammaste, karjaste, inglite ja kolme kuninga kõrvale ilmusid rahvariietes krakówlased ning mägilased. Tihti esinevad Krakówi jõulusõimes ka vikatiga Surm ja Herodes.

Poola ajaloolise pealinna Krakówi elanikud on alates 14.sajandist käinud jõululaupäeval kirikus, et isetehtud jõulusõimedele õnnistust saada. 19. sajandil muutus kolme võõrriigi vahel ära jagatud Poolas jõulusõimede valmistamine omamoodi poliitiliseks meeleavalduseks. Ehitati üha suuremaid ja värvikamaid jõulusõimi, sini-valgete Poola kirikulippude kõrvale ilmusid ka valge-punased rahvusvärvid ning Poola vapp – valge kotkas. See traditsioon on säilinud tänapäevani. Juba alates jaanuarikuust hakkavad meistrid kujundama oma tuleva aasta jõulusõimesid.

Alates 1960.-ndatest aastatest saadetakse kõige kaunim Krakówi jõulusõim Vatikani, kingituseks Rooma-Katoliku kiriku paavstile. 

Näitusel esitleb Krakówi jõulusõime Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Responses are currently closed, but you can trackback.