Poola-Eesti Klubi Pro Polonia
Header

Poola kunstnike näitus Tartus “Minu Poola. Mäletamisest ja unustamisest”

veebruar 7th, 2015 | Posted by oksana in Uncategorized

Minu Poola. Mäletamisest ja unustamisest

07.02.—29.03.2015
Raekoja plats 18, Tartu
Kunstnikud: Yael Bartana, Zbigniew Libera, Joanna Rajkowska, John Smith (Marko Mäetamm ja Kaido Ole), Wilhelm Sasnal, Art Spiegelman, Artur Żmijewski.
Kuraator: Rael Artel

Tartu Kunstimuuseum meenutab näitusega “Minu Poola. Mäletamisest ja unustamisest” 70 aasta möödumist koonduslaagrite vabastamisest ja Teise maailmasõja lõpust. Tegemist on esimese holokaustiteemalise kunstinäitusega Eesti kunstiinstitutsioonides, mis toob vaatajani valiku väljapaistvaid rahvusvahelise kaasaegse kunsti teoseid. 

Tartu Kunstimuuseum peab vajalikuks rääkida valusatel teemadel, et mõista paremini omaenda ajalugu, märgata meie ühiskonnas elavaid vähemusi ning tulla toime kasvava äärmusluse ja ksenofoobiaga – mõelgem või hiljuti Prantsusmaal, Ukrainas või Lähis-Idas toimuvale. Mäluasutusena on Tartu Kunstimuuseumi kohustus mäletada, ning kunstimuuseumina oleme mäletamiseks appi kutsunud kunstnikud, kel on olemas keel ja hääl valusast ajaloosündmusest rääkimiseks. Kunstnikud, kellest enamik on Veneetsia biennaali kogemusega, on oma lähtepunktid loonud, nüüd on muuseumi ja publiku ülesandeks kaasa ja edasi mõelda. Ehk teeb tõsiasi, et teosed avavad diskussiooni, holokaustist rääkimise lihtsamaks?

Eksponeeritud teoseid ühendavateks märksõnadeks on mäletamine ja trauma. Traagilises sündmuses hukkunute meenutamine, ajaloo vaatlemine läbi huumoriprisma, ebaõigluse kompenseerimine, ajaloo kaubastamine ja turustamine, läbielatu taaselustamine – need on vaid mõningad strateegiad, mida kunstnikud on kasutanud, et käsitleda lähimineviku valusaid ja ebameeldivaid teemasid. Muuhulgas toob Tartu Kunstimuuseum vaatajani Artur Zmijewski video “Kullimäng”, mille näitamine on Saksamaal keelatud. Näitusel on ka teisi skandaalseid ja vastuolulisi teoseid.

NB! Ettevaatust, näitusel eksponeeritud teosed võivad mõjuda häirivalt!

Fotol: Zbigniew Libera. Residendid. 2003. Mustvalge foto, 120 × 180 cm. Atlas Sztuki (Łódź) loal.

“Minu Poola. Mäletamisest ja unustamisest” jätkab Tartu Kunstimuuseumis välja kujunenud traditsiooni eksponeerida ja arutleda naaberriikide kaasaegse kunsti ja selle kultuurilise konteksti üle.
Näitusega kaasneb teoseid, kunstnikke ja näituse üldideed tutvustav trükis, eesti ja inglise keeles. Koostaja Rael Artel, kujundaja Mikk Heinsoo.
Näituse toimkond: Julia Polujanenkova (koordineerimine), Hanna-Liis Kont (kommunikatsioon), Arvi Kuld, Kristjan Nagla, Reimo Võsa-Tangsoo (tehniline teostus), Angela Adamson (näituse ettevalmistus).
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium

Lisainfo:
Rael Artel
734 1920
rael@tartmus.ee
Tartu Kunstimuuseum
Raekoja plats 18
K, R–P 11–18, N 11–21
www.tartmus.ee
www.facebook.com/tartmus
www.instagram.com/tartukunstimuuseum

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Responses are currently closed, but you can trackback.