Poola-Eesti Klubi Pro Polonia
Header

Kirjandussalong – Mariusz Szczygieli “Gottland”

mai 6th, 2014 | Posted by oksana in Uncategorized

Lugupeetud hea kirjanduse uudistajad, Poola ja Tšehhi teemade huvilised!

Poola Saatkond, Kirjandusfestival Prima Vista ja Tallinna Keskraamatukogu loodavad Teie arvukale osavõtule! Nimelt tuleb Prima Vistale suurepärane Poola reportaažimeister ning selle kõrval veel võluv kirjanik ja ajakirjanik Mariusz Szczygieł, kes oskab võrratult jutustada. Raamat, millle esitlus teda Eestimaale toob, on „Gottland”- omapärases kõrgstiilis kirjutatud reportaažid, mis läbi 10 loo jutustavad Tšehhoslovakkia saatusest (samas võib neid lugusid vabalt lugeda ka allegooriana laiemas perspektiivis …). Kui kellelegi on see maa või tšehhi keel ja kultuur kallid, peaks raamatu esitlustele raudselt tulema. Samuti need, kes peavad lugu heast kirjandusest, ei loe pärast kindlasti ”Gottlandi” esitlusel veetud aega kaotatuks. Meelitamaks tulema, lisan veel raamatu retsensioone. Loodame, et saate ise osa võtta, mõttekaaslasi kaasa tuua ja potentsiaalsetele tulijatele kutseid levitada! Kohtumised kestavad tund aega, võibolla veidi kauem. Kohapeal saab osta kirjastuse hinnaga raamatu, mis jõuab poodidesse alles aprilli lõpus, nii et on väga värske, ning saada autori ja tõlkija autogrammi. Nagu alati, pakub saatkond ka veini.

Tervitades,

Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas Tel. 00 372 6278201, 00 372 6278218 Mob. +3725532036 www.tallinn.msz.gov.pl

Tänavuse X rahvusvahelise kirjandusfestivali Prima Vista külaliseks on reportaažimeister Mariusz Szczygieł Tartus 6. ja Tallinnas 8.mail esitletakse kogumiku „Gottland” (Hendrik Lindepuu Kirjastus, 2014) eestikeelset väljaannet. Olete oodatud!

X rahvusvahelise Tartu kirjandusfestivali Prima Vista korraldajate ja Poola Vabariigi Suursaatkonna kutsel osaleb „Gottlandi” eestikeelse väljaande esitlusel ka Mariusz Szczygieł – reporter ja följetonist, kes juba 25 aastat on seotud ajalehega “Gazeta Wyborcza”. Oma viimased 12 tööaastat on ta pühendunud tšehhidele, Tšehhimaale ja tšehhi kultuurile. On reportaažikogumike autor, millede hulgast „Gottland” on tõlgitud juba 15-sse keelde ja valitud Eurooopa Aasta Raamatuks 2009, samuti on see saanud arvukalt Poola kirjanduspreemiaid. Eestikeelne väljaanne jõuab lugejateni esmakordselt kohtumistel autoriga, mis toimuvad 6. mail kell 17.00 Tartu O.Lutsu nim. Linnaraamatukogus (Kompanii 3/5) ja 8. mail kell 16.00 Tallinna Keskraamatukogus (Estonia pst. 8). Kohtumisi modereerib poola kirjanduse tõlkija ja väljaandja Hendrik Lindepuu. Vestlused tõlgib eesti keelde Marius Peterson, kelle esituses kuuleme ka katkendeid Mariusz Szczygiełi raamatust. Taustal Mariusz Szczygiełi Tšehhi retkedest fotopäeviku- ning raamatust „Gottland“ Pavel Štecha arhiivifotode projektsioon.

Ürituse korraldavad Prima Vista, Hendrik Lindepuu Kirjastus ja Tallinna Keskraamatukogu koostöös Poola Raamatuinstituudi ja Poola Vabariigi Suursaatkonnaga Eestis. Sissepääs prii! Olete oodatud! Rohkem infot festivali kohta: http://kirjandusfestival.tartu.ee/

Info autorist ja tema raamatust: http://www.mariuszszczygiel.com.pl/ http://www.mariuszszczygiel.com.pl/295,-gottland-%28wersja-polska%29/recenzje-polskie Gottland on maa, mida Kafka poleks välja mõelnud. Õuduse, nukruse ja groteski maa. Gottlandis elavad muuhulgas: kapitalist Tomáš Bat´a, kes jõudis Orwellist ette ja lõi ennast ise jälgiva linna; näitlejanna Lída Baarová, kelle pärast Göbbels nuttis; Franz Kafka õetütar, kes oma perekonnanime välja laenas; kirjanik, kes kadus ning hiljem iseennast asendas ja kujur, kes projekteeris kõige suurema Stalini maakeral, ent enne taiese avamist tegi oma elule lõpu. Mariusz Szczygieł jutustab Poolas pea tundmatutest tšehhi kollektiivse teadvuse ikoonidest, ent samuti isegi tšehhide eneste poolt veel kirja panemata inimsaatustest. Selles raamatus on sees ka ilmselt esimene kubistlikus stiilis kirjanduslik reportaaž. Kirjastus Czarne raamatu esimese väljaande kohta, 2006. a.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Responses are currently closed, but you can trackback.